SCAS & SCAA Indoor Championships 2016 - 06/03/2016

Southern Counties Archery Society Awards and Placings

ARCHERS FROM OUTSIDE THE SCAS REGION

Ladies Recurve (Freestyle) - Single Portsmouth Round (Visiting Regions)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Jade Pocock (J)Bath Archers6017533(15 yrs)

 

These Southern Counties Awards Listings are separated into Seniors and Juniors
The full Final Results show them in one list, as required by Archery GB

SOUTHERN COUNTIES ARCHERS

Ladies Recurve (Freestyle) - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Charlie BirchOxford Uni6040574
2Sarah BettlesGNAS6036574
3Amaryllis BartonOxford Archers6031569
4Petra GinmanDitchling6030565
5Sarah RussellHertford CoA6028558
6Sarah LuptonForest of Bere6025558
7Kirstie SmithOxford Archers6026555
8Eleonore CossadeOxford Uni6022552
9Karen LottGuildford5923550
10Sarah GowansHertford CoA6025549
11Katie PoveyAC-Delco6022541
12Kat ThorpeFarnham5924541
13Diane BillennessEastbourne6023538
14Claire RoseSevenoaks6017537
15Thérèssa HoldenCounty Oak6022535
16Dawn GoreTenzone Bowmen5919535
17Emma FerrisHolbrook6012532
18Jill RubyArchersOfJersey6012528
19Beverley DownieChichester6012497
20Deborah AnnibleFarnham6011475
21Vanessa WinkworthSurrey Bowmen607472
22Lesley SperrinSurrey Bowmen603465
23Sue ManganMeridian605445
24Renata d'EntrecasteauxFarnham429336
25Carol PasseyHillingdon AC520293

Did Not Shoot: Antje Frotscher

 

Ladies Barebow - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Stephanie DaviesHampstead605478
2Susan WrightDitchling607454
3Lyn HillNewhaven562325
4Siobhan McGuireCrawley502307
5Diane PopleSevenoaks541292

Did Not Shoot: Jane Brydges

 

Ladies Longbow - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Kathryn SartainRacketts606465
2Irene CrouchThanet595439
3Mandy LinnChichester604437
4Jacky ToonElswood Bowmen604426
5Nicola CurtisHolbrook601421
6Lesley DuttonLeaves Green482247

 

Ladies Compound Unlimited - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Nichola SimpsonOxford Archers6053593
2Nat MerryOxford Archers6037577
3Suzi BredinClophill6030569
4Pat HotchkissForest of Bere6029569
5Steph WatsonTenzone Bowmen6026564
6Marion SambridgeSilver Arrows6022560
7Cecile MidrouilletAllingtonCastle6018558
8Michelle SwordSwan Archers6020557
9Linda PalmerBognor Regis6015556
10Andrea BeddardWarlingham6015555
11Jodie-Anne TaylorChichester6010542

 

Gentlemen Recurve (Freestyle) - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1David TimminsOxford Archers6047584
2Sherman IpOxford Uni6045582
3Dominic CollisUniv of London6042581
4Wayne CrossRuislip6037575
5Steve d'EntrecasteauxFarnham6037574
6Andrew RichardsonGravesend6035569
7Richard ParkerCrystal Palace6032568
8Sonnie EmeneySouthsea6033567
9Kenneth HarperChichester6032567
10Ryan HoldenThanet6032566
11Jamie VosSevenoaks6029566
12Peter MarshallBerkhamstead6030565
13Andy CaineOld Basing6031564
14Iain CharlesworthArundown6030564
15Paul StaffordBerkhamstead6027562
16Kieron Lehmann-MayneRickmansworth6028560
17Graeme HiggsReigate Priory6029559
18Tim HolmesOxford Archers5934558
19Ben GreenDitchling6021557
20Terry KennardWorthing6028556
21Ralph PasseyHillingdon AC6025556
22Ray ParkOxford Archers6026553
23Marvin WattsCounty Oak6021553
24David CoatesChichester6022552
25Andy CherryCounty Oak6021552
26Torbjorn FjeldCrawley6026551
27Ian DavieFarnham6024550
28Alan RoseSevenoaks6021546
29Peter ProbertHolbrook6020546
30Robert MitchellPlumpton6018546
31Chris JonesNewhaven6015543
32Howard MooreOxford Archers6021542
33Keith CrossCrawley6019542
34Peter HumphreysDitchling6022541
35Martin ReevesHolbrook6020541
36David GittensOxford Archers6019537
37Stuart SartainRacketts6023536
38Nick ColemanRoyal Richmond6020536
39Mark PasseyHillingdon AC6017535
Nathan St JohnCrawley6017535
41Gareth Thomas-PrauseBayeux6015535
42Tony SzeCanterbury6018534
43Richard KeirnanFarnham6020533
44Jeff SmalldridgeWarlingham6019532
45Bob DarlingDitchling6018531(Vet)
46Steve ThomsonChichester6016531
47Kevin LeganDitchling6016530
48Nick RoweHigh Weald5921529
49Thilina AbeywickramaOxford Archers6019525
50Dean KimberGosport6018525
51Deklyn PeckhamHellingly6011521
52Steve LancasterHolbrook6017520
53Chris HutchinsWarlingham6014520
54Albert AuNewhaven6016508
55Paul Campbell2020 Archery6015507
56Bob AttaliaOakfield6013507
57John KellyHarlequin6011506
58Richard SmallboneArundown608503
59Alvin ScullyHillingdon AC604501
60Clinton PatstonMeridian608491
61Martin RedfordSouth Oxon607488
62Brian AveryFarnham605484
63Bjarne JacobsenArchersOfJersey5914484
64Chris WilliamsHillingdon AC6010482
65Lewis ScogingCounty Oak5910472
66Simon PasseyHillingdon AC606458
67Nick SperrinSurrey Bowmen604451
68Graham BakerAllingtonCastle608442
69Mubashir ShariffOne Nation AC582354

Did Not Shoot: Jose Goncalves, Gavin Sutherland, Clinton Patston, Ioannis Chrisinas, Wayne Mason, Kevin Doswell

 

Gentlemen Barebow - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Spider ColesTonbridge6019542
2Steve BaldwinEastbourne6017528(Vet)
3Iain CadleDitchling6010519
4Herbert TatnellNewhaven6013516
5Alex SmithWarlingham6014512
6Derek ChristieEastbourne609503
7Syed HussainOne Nation AC608492
8Nahim YasinOne Nation AC6012491
9Zadid KarimOne Nation AC6010480
10Shahid KarimOne Nation AC6011477
11Mark TurnerArdleigh608468
12David WrightDitchling606461
13Naheem KhanOne Nation AC603435
14Wajid AliOne Nation AC600430
15Zayeed KhanOne Nation AC544385(Rtd)
16Roy StanleySpelthorne455377(Rtd)
17Gerry GossGuildford602376

 

Gentlemen Longbow - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Phil ReayNewhaven6014493(Vet)
2Paul CampionDitchling609491
3Chris EllisHigh Weald6010476
4Luke HagonLeaves Green606474
5Tony MaherOakfield5910458
6Richard HutchinsSilver Arrows603437
7Garry GraingerHillingdon AC603399
8Alan WinkworthSurrey Bowmen566373

Did Not Shoot: Roy Goddard, Ken Cobby

 

Gentlemen Compound Unlimited - Single Portsmouth Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Mike ParvessSpelthorne6045585
2Terry CourseClophill6041581
3Daniel AllenChichester6037577
4John FoleyRaven Field6036576
5Michael KellsSwan Archers6035575
Jason SargeantCanterbury6035575
7Terry MaskellHellingly6035573(Vet)
8Mark PiercyPlumpton6032573
9Brian PerryOxford Archers6029569
10Andy PhillipsTenzone Bowmen6029568
Jacek PedziwiatrGNAS6029568
12Bob BeaneyAshford Archers6028568
13Liam UpfoldCrawley6025565
14Richard MorrisOxford Uni6021561
15John RoyalOxford Archers6022560
16Trent RosenbaumSutton Bowmen6021560
17Tony HarrisAshford Archers6019559
18Thomas FielderCanterbury6013551
19John MarchantCrawley5919545
20Warwick DrewAllingtonCastle608542
21Mark HollyerAshford Archers6010541
22Thomas RelfCrawley593497
23John CunningtonBlind Veterans601460
24Phil AdamsBognor Regis216195(Rtd)

Did Not Shoot: Larry Lewis

 

SOUTHERN COUNTIES JUNIORS

Junior Ladies Recurve (Freestyle) - Single Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Eleanor Piper (J)Woking6040580(17 yrs)
2Louisa Piper (J)Woking6026560(12 yrs)
3Natasha Homer (J)Brighton Bowmen6023548(16 yrs)
4Natasha Crouch (J)Thanet6020541(14 yrs)
5Jodie Green (J)Ditchling6019541(16 yrs)
6Caitlin Rentell (J)Warfield6021533(15 yrs)
7Hannah Evans (J)Burleigh6017532(14 yrs)
8Kiera Henderson (J)Meridian6013525(15 yrs)
9Eleanor Cole (J)Royal Richmond5912514(14 yrs)
10Tori Gordon-Brown (J)Royal Richmond595451(12 yrs)
11Aspen Salisbury (J)Alton&FourMarks603449(13 yrs)
12Sophie Garrett (J)Alton&FourMarks599429(16 yrs)
13Hannah Grainger (J)Hillingdon AC597426(16 yrs)
14Isla MillingtonLatham (J)Chichester182142(Rtd)

Did Not Shoot: Abbie Mason

 

Junior Ladies Barebow - Single Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Alice-Joan Smallbone (J)Arundown593368(10 yrs)

 

Junior Ladies Compound Unlimited - Single Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Bayley Rose Sargeant (J)Canterbury6038578(17 yrs)
2Carla Ayling (J)Forest of Bere604524(15 yrs)
3Liana Perry (J)Oxford Archers593503(14 yrs)

Did Not Shoot: Holly Hunter

 

Junior Gentlemen Recurve (Freestyle) - Single Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Alex Body (J)West Essex6031567(16 yrs)
2Aron Maher (J)Oakfield6029565(17 yrs)
3Oliver Gordon-Brown (J)Royal Richmond6020551(14 yrs)
4Marc Charlesworth (J)Arundown6022545(15 yrs)
5Christopher Cooper (J)Hellingly6019539(17 yrs)
6Kristian Driver (J)Talisman6018539(16 yrs)
7Luke Dyer (J)Elswood Bowmen6015534(16 yrs)
8Samuel Birdsall (J)Rayleigh Town6017529(10 yrs)
9Adam Toon (J)Elswood Bowmen6013503(17 yrs)
10Alex McAuley (J)Six Villages609492(14 yrs)
11Brandon Inwood (J)Farnham609488(13 yrs)
12Tom Marchant (J)Crawley606483(15 yrs)
13Brandon Scully (J)Hillingdon AC607457(11 yrs)
14Robbie Dorling (J)Oxford Archers603441(14 yrs)

Did Not Shoot: Henry Mullock

 

Junior Gentlemen Barebow - Single Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Dominic Peckham (J)Hellingly595406(11 yrs)
2Alfie Richards (J)Hellingly582330(10 yrs)

 

Junior Gentlemen Compound Unlimited - Single Round (Home Region)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Jacob Caine (J)Old Basing6038578(13 yrs)
2Kai Thomas-Prause (J)Bayeux6036576(15 yrs)
3Kurtis Nottingham (J)Plumpton6027567(15 yrs)
4Nathan Thomas (J)Worthing6024564(14 yrs)
5Harry Datchler (J)Bayeux6010545(15 yrs)
6Jack Legan (J)Ditchling6013542(14 yrs)
7Joe Marchant (J)Crawley609538(14 yrs)
8Jacob Perry (J)Oxford Archers490341(11 yrs)

 

JUNIOR VISITORS

Junior Ladies Recurve (Freestyle) - Single Round (Visiting Regions)


PlcNameClubHitsGoldsTotalNotes
1Jade Pocock (J)Bath Archers6017533(15 yrs)

 

(End of JUNIORS and JUNIOR VISITORS)

MARRIED COUPLES - without Compound Bows

1Sevenoaks(Alan Rose, Claire Rose) 1083
2Ditchling(Susan Wright, David Wright) 915
3Farnham(Renata d'Entrecasteaux, Steve d'Entrecasteaux) 910
4Hillingdon AC(Carol Passey, Ralph Passey) 849
5Surrey Bowmen(Vanessa Winkworth, Alan Winkworth) 845

 

MARRIED COUPLES - can include Compound Bows

1Sevenoaks(Alan Rose, Claire Rose) 1083
2Ditchling(Susan Wright, David Wright) 915
3Farnham(Renata d'Entrecasteaux, Steve d'Entrecasteaux) 910
4Hillingdon AC(Carol Passey, Ralph Passey) 849
5Surrey Bowmen(Vanessa Winkworth, Alan Winkworth) 845

 

RECURVE COUNTY TEAMS - Single Rounds

1Oxon(David Timmins, Sherman Ip, Charlie Birch) 1740
2Surrey(Eleanor Piper, Steve d'Entrecasteaux, Louisa Piper) 1714
3Middlesex(Dominic Collis, Wayne Cross, Ralph Passey) 1712
4Essex(Sarah Bettles, Alex Body, Aron Maher) 1706
5Kent(Andrew Richardson, Richard Parker, Ryan Holden) 1703
6Sussex(Kenneth Harper, Petra Ginman, Iain Charlesworth) 1696
7Hampshire(Sonnie Emeney, Andy Caine, Sarah Lupton) 1689
8Hertfords(Peter Marshall, Paul Stafford, Kieron Lehmann-Mayne) 1687
9Berkshire(Caitlin Rentell, Hannah Evans, John Kelly) 1571
10Bedford(Syed Hussain, Nahim Yasin, Zadid Karim) 1463
Somerset(Jade Pocock) 533
London(Paul Campbell) 507

 

LONGBOW COUNTY TEAMS

1Sussex(Phil Reay, Paul Campion) 984
2Essex(Kathryn Sartain, Tony Maher) 923
3Kent(Luke Hagon, Irene Crouch) 913
Buckingham(Richard Hutchins) 437
Hertfords(Jacky Toon) 426
Middlesex(Garry Grainger) 399
Surrey(Alan Winkworth) 373

 

COMPOUND COUNTY TEAMS

1Oxon(Nichola Simpson, Nat Merry) 1170
2Hampshire(Jacob Caine, John Foley) 1154
3Middlesex(Mike Parvess, Jacek Pedziwiatr) 1153
4Sussex(Daniel Allen, Kai Thomas-Prause) 1153
Kent(Bayley Rose Sargeant, Jason Sargeant) 1153
6Bedford(Terry Course, Suzi Bredin) 1150
Buckingham(Marion Sambridge) 560
Surrey(Andrea Beddard) 555

 

END OF SCAS AWARDS ............................................................